• Ayşe Nihan Tansuğ
  • 24.11.2021

ONLİNE KOÇLUK NEDİR? NASIL ÇALIŞIR?

ONLİNE KOÇLUK NEDİR? NASIL ÇALIŞIR?

Son zamanlarda çok popüler hale gelen koçluk hizmetleri, günümüzde birçok kişinin bu mesleğe yönelmesine neden oldu. Bu mesleğe yönelmek isteyen kişiler bir tarafa koçluk hizmeti almak isteyen de pek çok kişi mevcut. Peki, koçluk hizmeti almak istiyorsunuz, sadece bulduğunuz yerde yer alan koçlardan mı hizmet alacaksınız? Ya da bulunduğunuz yerde koçluk hizmeti veren hiç kimse yok,  bu durumda koçluk hizmeti almayacak mısınız? Bu soruların cevabı tabi ki hayır olacaktır. Alanında uzman koçlar ile çalışmak ve size daha iyi geleceğinizi bildiğiniz koçlar ile çalışmak yerine neden sadece bulunduğunuz yerde bulunan koçlarla çalışasınız ki? Bu noktada hayatımızın pek çok alanında işlevsel hale gelen online platformlardan yararlanacağız. Online platformda artık online koçlar da mevcut. Peki, online koçluk nedir? Online koçluk nasıl çalışır? Şimdi bu soruların cevaplarını sizler için aşağıdaki yazımızda verelim.
Online Koçluk Nedir?

Online koçluk, uzak yerlerde olan iki kişinin teknoloji sayesinde kolaylıkla buluşabildiği ve online olarak koçluk hizmeti sağlandığı bir hizmet şeklidir. Online koçluk sayesinde kişi alandaki uzman kişilere ulaşabilir, istediği koçtan destek alabilir. Bu danışanlar için büyük bir avantajdır. Danışanlar istediği koç ile süreci yöneterek hayatına devam edebilir. Online koçluğun hem koç hem de danışan açısından birçok olumlu yönü olsa da dikkat edilmesi gereken yönleri de bulunur.

 En önemlisi görüşme bir ofiste gerçekleşmediği için çevrede dikkat dağıtıcı unsurlar söz konusu olabilir. Görüşme sırasında danışanın sadece yüzü görüneceği için beden dilinden alınacak veriler eksik kalacaktır. Bu yüzden danışanın mimikleri iyi analiz edilmeli ve bu noktaya dikkat edilmelidir. Ayrıca online koç da uygun etkili mimikler kullanmalıdır.